Kocioł na drzewo

 

 

Kotły na drzewo – tradycyjne ogrzewanie w nowoczesnym wydaniu

Czy wiesz, że nowoczesne kotły na drzewo mogą być wyposażone w zaawansowane systemy spalania, które maksymalnie wspomagają wykorzystanie energii zawartej w drewnie? To sprawia, że piece efektywnie oddają potrzebne ciepło, ale równocześnie nie emitują szkodliwych substancji, są wygodne w użytkowaniu i niezwykle ekonomiczne. 

Jakie są rodzaje kotłów na drzewo?

Rodzaje kotłów na drzewo mogą różnić się od siebie zasadami działania czy konstrukcją. W każdym jednak przypadku celem jest efektywne i bezpieczne pozyskanie energii cieplnej, którą można skutecznie wykorzystać w swoim gospodarstwie. Wśród typów kotłów warto wskazać: 

  • kotły zgazowujące drewno –  tego rodzaju piece są bardziej wydajne od pozostałych typów, cechują się niską emisją spalin i uważane są za proekologiczne.
  • kotły z ręcznym załadunkiem paliwa m.in. górnociągowe, górno-dolne czy dolnociągowe; 
  • kotły z podajnikiem m.in. retortowe, rynnowe czy tłokowe.

Jakie są wytyczne instalacji kotłów?

Kotły na drzewo nie należą do czystych systemów montowanych w domach, ponieważ generują popiół, odpady po drewnie, dym oraz osad w komorze spalania. Dlatego pierwszą pomocną radą jest zainstalowanie pieca w miejscu, gdzie jest łatwy dostęp do zrzutu drewna na opał oraz zabrudzenia nie przedostają się do środka domu. Instalacja kotłów na drzewo powinny obejmować kilka wymagań w celu zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności energetycznej.

Piece powinny spełniać określone wymogi ekoprojektu minimum A+, dotyczące ograniczaniu emisji szkodliwych substancji oraz przepisy budowlane, ze szczególnym wyróżnieniem zapewnienia właściwej wentylacji odprowadzania spalin oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 

Ekologia i ekonomia w jednym – odkryj, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie!

Kotły na drzewo mają swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o instalacji systemu grzewczego.  Wśród zalet warto wskazać: możliwość pozyskania dofinansowania na zakup proekologicznego urządzenia, niskie koszty zakupu paliwa, wielofunkcyjność używania różnego rodzaju materiałów drewnianych (drewna, wiórów, słomy czy trocin), stabilność cen drewna, wsparcie lokalnej gospodarki, wysoka sprawność spalania.

Wadami kotłów jest mniejsza wydajność porównywaniu do pomp ciepła czy kotłów na pelet, samodzielna kontrola czystości czy konieczność zapewniania dostawy i przechowywania drewna.

Jaki jest koszt zakupy i eksploatacji kotła?

Koszty zakupu kotłów na materiały odnawialne mogą być nieco niższe niż w przypadku pieców na innego rodzaju paliwa. Cena urządzenia jest uzależniona od tego, czy kotły na drzewo posiadają podajnik, czy system zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie. Jednak ich okres eksploatacyjny wynosi nawet kilkanaście lat. Aby zachować sprawność Twojego pieca, warto pamiętać o regularnym serwisowaniu i kontrolowaniu stanu technicznego. W tym celu należy systematycznie usuwać popiół, czyścić komorę spalania, zapewniać odpowiedni poziom dopływu powietrza czy robić przeglądy okresowe. Ponadto korzystnym działaniem jest wybór odpowiedniego rodzaju drewna oraz sprawdzeniu jego poziomu wilgotności.

Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły kosztów zakupu kotłów na drzewo!

Dotacja

do 20 400 zł

Kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie

Zapytaj o ofertę


    Wybierz temat:


    Napisz do nas, a przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę!


    Wypełnij formularz, wybierając opcje, które Cię interesują a skontaktujemy się z Tobą!







    Kalkulator
    fotowoltaiki
    Kalkulator
    pompy ciepła
    Kontakt