Pompa Ciepła

Pompa ciepła to coraz popularniejsze urządzenie grzewcze, które pozyskuje energię ze środowiska, dzięki czemu mamy zapewnione w domu centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę. Taki system znajduje zastosowanie zarówno w nowoczesnych domach, jak i w starszym budownictwie. Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, które pobiera energię z powietrza, gruntu lub wody zmniejszając tym samym poziom zanieczyszczenia środowiska.

Jak działa pompa ciepła?

Osoby, które zastanawiają się nad rodzajem ogrzewania w swoim domu, mają do wyboru różne warianty. Jednym z nich jest pompa ciepła, która różni się od pieców węglowych tym, że nie emituje zanieczyszczeń. Urządzenie pobiera energię ze środowiska, a następnie przetwarza ją na elektryczną, która poprzez grzejniki bądź ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło w pomieszczeniu. Energia przekazywana z dolnych do górnych źródeł pozwala na uzyskanie wewnątrz budynku optymalnej temperatury.

W pierwszym etapie pompa ciepła odbiera energię z gruntu (wówczas wykorzystuje się roztwór glikolu) lub z powietrza (wtedy przekazywana jest bezpośrednio do obiegu), a następnie w tzw. parowniku dochodzi do odparowania pobranego napięcia i przedostania się pary czynnika roboczego do sprężarki. Temperatura wzrasta, a ciepło dociera do skraplacza, aby na końcu dotrzeć do instalacji elektrycznej budynku. 

Zalety maszyny cieplnej

Pompy ciepła to idealne rozwiązanie dla ludzi ceniących sobie ekologię i dbających o środowisko, ponieważ emisja zanieczyszczeń jest w tym przypadku znacznie ograniczona. Ponadto osoby chcące założyć w swoim gospodarstwie to urządzenie — mogą starać się o dofinansowanie na docieplenie domu. Inną zaletą tego systemu grzewczego jest jego „samodzielność”. Na co dzień tego typu mechanizm nie wymaga szczególnej obsługi, co bez wątpienia jest dużym plusem dla osób, które spędzają dużo czasu poza domem. Parametry możemy zmieniać za pomocą specjalnego sterownika lub zdalnie poprzez aplikację.

Kolejnym atutem jest to, że nie musimy posiadać dodatkowego miejsca na opał, a w nowych inwestycjach  — możemy zrezygnować z budowy komina. Dla przykładu instalacja powietrznej pompy ciepła nie wymaga rozbierania połowy podwórka i prac ziemnych, ponieważ może ona współgrać z dotychczasową instalacją. Jednak najważniejszą kwestią są mniejsze rachunki za ogrzewanie pomieszczeń i użytkowanie wody oraz niewielkie koszty eksploatacji. W ostatnim czasie cena instalacji urządzeń spadła, dlatego coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj ogrzewania w swoim domu.

Podsumowanie:

Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne rozwiązania grzewcze, które idealnie sprawdzają się zarówno w domach, jak i w większych budynkach. Pompy ciepła powietrzne, gruntowe i wodne oferują różne opcje w zależności od dostępnych zasobów i potrzeb użytkowników. Dzięki wysokiej efektywności pomp ciepła, możemy znacznie obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia. Prawidłowy montaż pomp ciepła oraz ich regularny serwis zapewniają długowieczność i niezawodność systemu.

Kalkulator
fotowoltaiki
Kalkulator
pompy ciepła
Kontakt