Rekuperacja

Jak działa rekuperator?
Rekuperator to urządzenie, które montuje się w domu i jest ono najważniejszym elementem rekuperacji. Na czym polega ten mechanizm? System zaciąga potencjalnie czyste i zimne powietrze z zewnątrz oraz ciepłe i brudne z wewnątrz pomieszczenia. Następnie dwa strumienie spotykają się ze sobą w urządzeniu, ale nie mieszają się, ponieważ znajdują się w innych częściach wymiennika ciepła. W efekcie nagrzane powietrze przechodzi przez rekuperator i zostawia w nim swoje ciepło, a czyste pochodzące z zewnątrz pobiera je z powrotem.
Dzięki specjalnym kanałom świeże powietrze rozchodzi się po całym domu, a brudne wysysane jest na zewnątrz. Nowoczesne sprzęty ogrzewają powietrze nawiewane do domu, a dzięki obecności specjalnych filtrów — do pomieszczenia nie przedostają się alergeny oraz zanieczyszczenia z kominów i samochodów. Rekuperacja zapobiega również wilgoci, szybko usuwa brzydkie zapachy i powoduje, że w pomieszczeniu znajduje się mniejsza ilość kurzu.
Rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja, różni się od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Ta pierwsza wykorzystuje ruch powietrza wytwarzany przez urządzenie nazywane rekuperatorem, z kolei druga zasysa chłodne powietrze z zewnątrz i powoduje jednocześnie obniżenie temperatury w domu. Dzięki rekuperacji jesteśmy w stanie pozbyć się z pomieszczenia brudnego powietrza i odzyskać jednocześnie to świeże i bez zanieczyszczeń razem z częścią zgromadzonego ciepła. Taki system nie tylko poprawia jakość powietrza, ale zmniejsza również koszty ogrzewania, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.
Jakie urządzenie wybrać?
Odpowiednio dobrany rekuperator pozwala na energooszczędne i wydajne użytkowanie urządzenia. Jednak zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto sprawdzić jego sprawność i zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych wentylatorów, rodzaj wymiennika, system sterowania oraz inne dodatkowe funkcje, które ułatwiają codzienne użytkowanie. Należy także wziąć pod uwagę wielkość domu lub mieszkania, w którym planujemy zainstalować urządzenie. Można je umieścić w piwnicy, na poddaszu lub w kuchni.
Rodzaje rekuperatorów
Najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym modelem jest rekuperator z wymiennikiem krzyżowym. W tym modelu dwa źródła pobieranego powietrza przechodzą równolegle pomiędzy płytami tworzącymi kanały. Zaletą tego systemu jest brak konieczności doprowadzania dodatkowej energii spoza układu. Ponadto urządzenie ma kompaktowe wymiary, jest łatwe w montażu i ma szeroki zakres wydajności.
W asortymencie znajdują się również modele z wymiennikiem przeciwprądowym — tutaj powietrze zimne i ciepłe przepływają obok siebie, ale w przeciwnych kierunkach. W efekcie zimny strumień będąc w ostatnim odcinku wymiennika, nagrzewa się od najcieplejszego powietrza wywiewanego. Ponadto są bardzo wydajne i szczelne. Dostępne są również rekuperatory obrotowe z ruchomym wymiennikiem, które są o wiele większe od standardowych mechanizmów i rzadko montuje się je w domach jednorodzinnych. Wykazują odporność na działanie niskich temperatur i nie ulegają oszronieniu. Zależy Wam na poprawie wentylacji w konkretnym pomieszczeniu? Polecamy urządzenia ścienno-kanałowe, które montowane są pojedynczo.

Podsumowanie
Rekuperacja to nowoczesne rozwiązanie wentylacyjne, które zapewnia komfort i oszczędność energii w budynkach. W ofercie Instalmax znajdziesz wysokiej jakości systemy rekuperacji oraz rekuperatory, które gwarantują wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zapewniamy profesjonalny montaż oraz serwis rekuperacji, aby system działał niezawodnie przez wiele lat. Wybierz rekuperację dla domu lub firmy i ciesz się zdrowym i komfortowym środowiskiem.
Rekuperacja Andrychów, Rekuperacja Bielsko-Biała, Rekuperacja Brenna, Rekuperacja Cieszyn, Rekuperacja Czechowice-Dziedzice, Rekuperacja Kalwaria Zebrzydowska, Rekuperacja Maków Podhalański, Rekuperacja Skoczów, Rekuperacja Strumień, Rekuperacja Sucha Beskidzka, Rekuperacja Szczyrk, Rekuperacja Ustroń, Rekuperacja Wadowice, Rekuperacja Wilamowice, Rekuperacja Wisła, Rekuperacja Żywiec.