Inwerter jednofazowy, trójfazowy i hybrydowy: czym się różnią i który z nich wybrać do instalacji PV?
Inwerter, inaczej nazywany falownikiem, to jedna z części składowych instalacji fotowoltaicznej. Wybór odpowiedniego modelu wpływa na jakość pracy całego systemu, dlatego nie powinien być kwestią przypadku. Inwerter jednofazowy, trójfazowy i hybrydowy – czym różnią się między sobą i jak wybrać najlepszy do swojej instalacji?
Rodzaje falowników w instalacjach fotowoltaicznych
Falownik to jeden z najważniejszych elementów całej instalacji fotowoltaicznej. Bez niego nawet najlepsze panele nie zagwarantują nam efektywności. Jego podstawową rolą jest zamiana prądu stałego w prąd użytkowy. Powinien również regulować napięcie, dostosowując je do tego, które znajduje się w gniazdkach. Na rynku dostępne są 3 rodzaje falowników:
- jednofazowy,
- trójfazowy,
- hybrydowy.
Inwerter jednofazowy kontroluje tylko jedną fazę, dlatego przeznaczony jest do systemu o mniejszej mocy. Nie jest bowiem w stanie kontrolować nagłych wahań napięcia. Tymczasem inwerter trójfazowy równomiernie rozkłada energię elektryczną na 3 fazy, przez co nie musimy martwić się o przeciążenie systemu. Sprawdzi się przede wszystkim w przypadku systemów o większej mocy, pozwalając utrzymać napięcie na stabilnym poziomie. Falownik hybrydowy jest natomiast wszechstronnym urządzeniem, które łączy instalację fotowoltaiczną, sieć energetyczną oraz magazyn energii. Umożliwia tym samym wykorzystanie pełnego potencjału instalacji, ograniczając straty energii.
Falownik jednofazowy czy trójfazowy – który wybrać?
Już sama charakterystyka poszczególnych rodzajów falowników pozwala stwierdzić, że wybór konkretnego modelu nie jest podyktowany przekonaniami inwestora ani tym bardziej ceną. Inwerter musi być dopasowany do instalacji fotowoltaicznej – w przeciwnym razie nie będzie ona ani sprawna, ani tym bardziej efektywna. Falownik jednofazowy dobrze sprawdza się w przypadku instalacji o mocy do 3 kWh. Pozwala uniknąć przeciążenia, a jednocześnie dostarcza na bieżąco energię elektryczną. Tymczasem falownik trójfazowy będzie rozwiązaniem dla instalacji o mocy od 3,5 kwH. Są to zdecydowanie większe systemy fotowoltaiczne, które wymagają odpowiedniego wspomagania.
Falownik hybrydowy – gdzie znajduje zastosowanie?
Falownik hybrydowy to nowoczesne rozwiązanie, które jeszcze do niedawna znajdowało zastosowanie głównie w firmach bądź w gospodarstwach domowych zgłaszających wysokie zapotrzebowanie na prąd. Obecnie jednak, wraz ze wzrostem popularności magazynów ciepła, rośnie zainteresowanie falownikami hybrydowymi. Urządzenia te umożliwiają:
- zaprogramowanie okresów ładowania akumulatora tak, aby gromadziły energię, gdy ceny są niskie,
- ograniczenie strat energii,
- sterowanie instalacją z poziomu aplikacji,
- maksymalne wykorzystanie potencjału paneli w słoneczne dni.
Falownik hybrydowy wydaje się rozwiązaniem idealnym, ale nie jest pozbawiony wad. Podstawową jest znacznie wyższa niż w przypadku modeli tradycyjnych cena. Procedura konserwacji inwerterów hybrydowych jest skomplikowana, dlatego zawsze wymaga zaangażowania specjalisty, co dodatkowo generuje koszty. Tego rodzaju urządzenie nie zapewnia też całkowitej niezależności energetycznej, którą chcemy zachować szczególnie przy dłuższych przerwach w dostawie prądu. Niestety, ograniczona pojemność baterii może okazać się niewystarczająca.
Jaki falownik wybrać do instalacji PV?
Inwerter jednofazowy, trójfazowy, a może hybrydowy? Dokonanie wyboru na własną rękę jest bardzo trudne zwłaszcza, jeśli nie posiadamy wiedzy technicznej w zakresie elektryki. Ogólna zasada mówi, że falownik jednofazowy przeznaczony jest dla instalacji o małej, natomiast trójfazowy dla instalacji o większej mocy. Rozwiązaniem alternatywnym może być falownik hybrydowy, ale tutaj głównym ograniczeniem jest cena. Ponadto nie sprawdzi się on w przypadku instalacji, które nie zostały wyposażone w magazyn energii. Tego rodzaju inwestycja jest już znacznie bardziej rozbudowana, a dodatkowo wymaga znacznie większych nakładów finansowych. Nie bez powodu inwerter hybrydowy to domena dużych przedsiębiorstw, które inwestują w farmy fotowoltaiczne albo zasilają uzyskaną przy pomocy paneli energię maszyny produkcyjne.