Fotowoltaika

Fotowoltaika i smart home – kompatybilność systemów

Inteligentne domy mają za zadanie nie tylko zapewnić większy poziom bezpieczeństwa, ale również wspierać oszczędzających. Dodatkowo mogą przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Fotowoltaika i smart home – czy te rozwiązania mają wspólny mianownik? Udowadniamy, że tak.

Czym jest smart home, a czym fotowoltaika?

Inteligentny dom to zbiór różnego rodzaju rozwiązań technicznych, które ułatwiają zarządzanie wszelkiego typu instalacjami. Tym mianem określa się m.in.:

  • czujniki,
  • detektory,
  • sterowniki,
  • urządzenia z możliwością zdalnego sterowania.

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia z kolei pozyskiwanie energii ze słońca, która następnie, przy pomocy specjalistycznych urządzeń, przetwarzana jest w energię elektryczną. Już na pierwszy rzut oka widać, że celem wprowadzenia obu rozwiązań jest generowanie oszczędności. Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od dostawcy prądu i korzystać z energii zielonej, która jest darmowa. Tymczasem inteligentny dom można “ustawić” w taki sposób, by ograniczyć do minimum koszty.

Dlaczego warto połączyć inteligentne systemy i fotowoltaikę?

Połączenie inteligentnych rozwiązań dla domu z instalacją fotowoltaiczną może przynieść duże korzyści. Pierwszą jest zasilanie automatyki domowej energią pochodzącą z instalacji PV. Mając na uwadze wysokie ceny prądu, taka kombinacja pozwala sporo zaoszczędzić. Drugim bardzo istotnym aspektem jest możliwość kontrolowania wszelkich parametrów instalacji, w tym ilości produkowanej energii. Pozwala to zoptymalizować jej zużycie w przyszłości. Inteligentne systemy pozwalają przetransportować część wyprodukowanej energii do innych urządzeń, które czasowo generują większe zużycie. Ponadto domownicy mogą wyłączać zdalnie niektóre sprzęty w godzinach najefektywniejszej pracy paneli. Takie rozwiązanie pomaga podnieść poziom autokonsumpcji nawet o kilka procent.

Inteligentny dom wzbogacony o fotowoltaikę

Zarówno rozwiązania z kategorii smart home, jak i fotowoltaikę można zamontować w dowolnym momencie, w domach nowo budowanych oraz już zamieszkiwanych. Najlepiej jednak wdrożyć oba systemy już na etapie projektowania nieruchomości. Jak to zrobić, aby były one względem siebie kompatybilne? W kolejnych krokach należy:

  • wybrać odpowiednie komponenty – instalacje smart home muszą komunikować się z instalacją fotowoltaiczną,
  • poprawnie skonfigurować system – właściwa konfiguracja umożliwia sprawne zarządzanie instalacją,
  • wybrać inteligentną fotowoltaikę – jej ideą jest możliwość połączenia z urządzeniami smart home, a dodatkowo można nią zarządzać z poziomu aplikacji.

Sięgając po inteligentne rozwiązania dla domu, warto też rozważyć magazyn energii. Umożliwia on gromadzenie nadmiaru energii w okresach nadprodukcji, a zalety takiej instalacji zauważymy zwłaszcza w miesiącach zimowych. Magazyn energii jest kompatybilny z inteligentną fotowoltaiką, a wszystkimi urządzeniami można sterować zdalnie.

Fotowoltaika i smart home – czy warto wdrożyć oba rozwiązania jednocześnie?

Instalację fotowoltaiczną i rozwiązania z kategorii smart home można określić jednym wspólnym słowem, jakim jest nowoczesność. To właśnie tak będą wyglądały domy XXI wieku. Już dziś wielu inwestorów decyduje się na taką hybrydę, wiedząc, że jest ona nie tylko korzystna dla środowiska naturalnego i portfela, ale również znacząco ułatwia życie. Problemem, z jakim najczęściej borykają się inwestorzy, jest cena. Wdrożenie wszystkich rozwiązań jednocześnie pociąga za sobą pewne koszty, jednak i tutaj można znaleźć jakieś wyjście. Warto skorzystać na przykład z dotacji na fotowoltaikę albo kredytu na preferencyjnych warunkach. Niektórzy inwestorzy wdrażają kolejne systemy metodą małych kroczków, jednak od początku warto zaplanować inwestycję w taki sposób, aby poszczególne elementy były ze sobą kompatybilne. Dzięki temu nie będzie konieczne wprowadzanie zmian już na etapie prowadzenia prac.

Jak znaleźć najlepsze rozwiązania dla Twojego domu?

Planowanie inwestycji warto rozpocząć od wyboru rozwiązań smart, z jakich będą korzystać domownicy. Katalog jest niezwykle szeroki, dlatego najczęściej wdraża się wyłącznie wybrane systemy. Następnie należy ocenić zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie domowym, najlepiej poprzez przeprowadzenie audytu energetycznego. Dysponując wynikami, możemy dopasować odpowiednią instalację PV. Na tym etapie inwestor uzyskuje szczegółowe informacje w zakresie wyceny. Ustalenie szczegółów wymaga posiadania dużej wiedzy technicznej, dlatego już na etapie projektowania warto skorzystać z pomocy specjalistów.