Fotowoltaika

Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych. Jak zamontować instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna powinna być zamontowana w miejscu, które zapewni optymalny dostęp do światła. Na przestrzeni lat wypracowano wiele metod, dzięki którym można zwiększyć efektywność paneli. Oto najpopularniejsze sposoby montażu systemów do produkcji zielonej energii.

Montaż na dachu spadzistym

Montaż na dachu spadzistym czy inaczej skośnym to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Z jednej strony sprzyja mu lokalna architektura, która bazuje właśnie na tego rodzaju wykończeniach dachowych, z drugiej strony pozwala ono w krótkim czasie zakończyć prace montażowe. Można je wykonać właściwie na każdej powierzchni, bez względu na to, czy dach pokryty jest ceramiką, warstwą betonową czy blachodachówką. W pierwszym etapie do dachu przytwierdza się konstrukcję aluminiową, w drugim natomiast nałożone zostają panele. Istnieje też możliwość użycia haka podwieszanego, jeśli łata dachowa jest przykręcana. Wadą montażu paneli na dachu spadzistym jest uzależnienie ich kąta nachylenia od kąta nachylenia dachu. Skierowanie względem słońca jest natomiast zależne od orientacji budynku.

Montaż na dachu płaskim

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim zyskuje coraz większą popularność, jednak ta metoda wymaga kompleksowego podejścia. Należy ocenić:

  • kąt nachylenia,
  • wymagany balast,
  • miejsce, w którym mają być ustawione panele,
  • orientację ustawienia paneli.

Dach płaski daje znacznie więcej możliwości, niż dach spadzisty, ale jednocześnie sam w sobie stanowi pewne ograniczenie, zwłaszcza przy niewielkiej powierzchni. Panele fotowoltaiczne najczęściej przytwierdzane są do konstrukcji wsporczej, ale możliwe będzie również dociążenie konstrukcji przy pomocy bloków balastowych. 

Montaż na gruncie

Panele fotowoltaiczne coraz częściej montowane są na gruncie zamiast na dachach budynków. Powodów jest kilka – chęć pozostawienia konstrukcji w stanie nienaruszonym, trudności w dostosowaniu kąta nachylenia czy mała powierzchnia użytkowa dachu to tylko niektóre z najczęściej spotykanych. Montaż na gruncie przewidziany jest głównie dla instalacji o mocy powyżej 10 kWp, lecz nie tylko. Sporym ograniczeniem jest jednak nie rodzaj paneli, a dostępność wolnego miejsca na działce. Powinno być ono odpowiednio zabezpieczone przed małymi dziećmi czy zwierzętami. Tego rodzaju rozwiązanie montażowe ma też wiele zalet, takich jak:

  • łatwy dostęp do paneli w razie awarii,
  • ułatwienia w zakresie utrzymania paneli w czystości (znacznie prościej jest z nich również usunąć śnieg zimą),
  • możliwość ustawienia paneli pod dowolnym kątem,
  • mniejsze ryzyko zacienienia.

Montaż paneli na gruncie przebiega stosunkowo szybko, ale bardzo istotne jest wcześniejsze, odpowiednie jego przygotowanie.

Montaż na trackerze

Montaż na trackerze to metoda wykorzystywana przede wszystkim tam, gdzie właściciele działki nie chcą rezygnować z powierzchni użytkowej. Konstrukcja trackera zapewnia bowiem możliwość wykorzystania wolnej przestrzeni, która znajduje się pod panelami. Tracker umożliwia ponadto ustawienie ich pod optymalnym kątem oraz w odpowiednim kierunku. Niestety, podobnie jak w przypadku montażu na dachu, często pojawiają się problemy z czyszczeniem instalacji. Tracker to dosyć wysoki obiekt, który dodatkowo może zaburzać estetykę działki. Ustawia się go wyłącznie tam, gdzie ma szansę wpisać się w architekturę małą. Montaż na trackerze nie jest w Polsce szczególnie popularnym rozwiązaniem, głównie ze względu na małą powierzchnię działek, które na ogół przypisane są do gospodarstw domowych. 

Jak zamontować instalację fotowoltaiczną?

W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż paneli na dachach spadzistych, jednak nie oznacza to, że taką opcję zawsze należy brać pod uwagę. Czasami, pomimo obecności tego typu dachu, korzystniejsze będą inne metody montażu. Dobór odpowiedniej zależy od:

  • usytuowania i zacienienia dachu,
  • powierzchni wolnej dachu,
  • stanu technicznego dachu (i ewentualnej gotowości do jego poprawy),
  • preferencji właściciela nieruchomości,
  • dostępności wolnego miejsca na działce,
  • możliwości przeznaczenia miejsca na działce do montażu instalacji PV.

Decyzja powinna być podjęta świadomie, gdyż ma ona charakter wieloletni. Najkorzystniej podjąć ją po konsultacji ze specjalistą, który oceni wszelkie parametry techniczne miejsc docelowych montażu. Profesjonalna firma świadczy usługi nie tylko w zakresie prac montażowych, ale również doboru optymalnych rozwiązań, w tym lokalizacji instalacji fotowoltaicznej.