Magazyny energii

Wybór magazynu energii – moc, liczba cykli ładowania, kompatybilność z urządzeniami

Instalacja fotowoltaiczna może, a w niektórych przypadkach nawet powinna zostać rozbudowana o magazyn energii. Urządzenie to dostępne jest w różnych wersjach. Jak wybrać odpowiednią dla swojego domu?

Czym jest magazyn energii i kiedy warto go zamontować?

Magazyn energii to urządzenie, które umożliwia przechowywanie ładunku prądowego wyprodukowanego przez instalację PV. Aby lepiej zrozumieć sens działania magazynu, warto przyjrzeć się bliżej temu, jak właściwie funkcjonuje fotowoltaika. Pomimo zaawansowanych technicznie rozwiązań, nie jest ona w stanie produkować prądu przez cały czas. Wykazuje dużą efektywność w ciągu dnia, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie. Jej wydajność spada w pochmurne dni, czyli przede wszystkim jesienią i zimą. Magazyn energii zapewnia ciągłość działania systemu, kumulując nadwyżki energii. Jeśli go nie posiadamy, oddawane są one do sieci, a następnie możemy je odkupić po z góry wyznaczonej cenie. Taki system rozliczeń nie zawsze jest korzystny, dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż magazynu energii. Jest to dobre rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia, pozwalające dodatkowo uniezależnić się od dostawcy energii.

Czym się kierować, wybierając magazyn energii?

Jeśli zdecydujemy się na magazyn energii, szybko zorientujemy się, że nie jest to jeden typ urządzenia. Bardzo istotnym parametrem jest rodzaj akumulatora. Wyróżnia się przede wszystkim akumulatory litowo-jonowe i kwasowo-ołowiowe. Pierwszy z nich charakteryzuje się dużą sprawnością i wydajnością, ale w stosunku do akumulatora kwasowo-ołowiowego jest znacznie droższy. Możemy również sięgnąć po akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe, które są najnowszym trendem w świecie OZE. Cechuje je duża żywotność, która wynosi nawet 8 tysięcy cykli. Z drugiej strony, tego typu urządzenia to już wyższa półka cenowa. Wybierając magazyn energii, musimy też zwrócić uwagę na jego moc i pojemność. Pierwsza z wartości informuje o tym, z jaką mocą można ładować i rozładowywać urządzenie. Druga natomiast to wartość, jaką jest w stanie pomieścić konkretny akumulator. Pod tym względem magazyn energii musi być dopasowany do rodzaju instalacji fotowoltaicznej oraz zapotrzebowania na energię w budynku.

Cykle ładowania – jak liczyć?

Kupując magazyn energii, trzeba przyjrzeć się bliżej cyklom ładowania deklarowanym przez producenta. Z pozoru im ich więcej, tym lepiej, jednak wbrew pozorom sprawa wcale nie jest taka prosta. Każdy producenta może bowiem zdefiniować cykl ładowania w inny sposób. Na ogół pełne ładowanie obejmuje zakres od 0 do 100 procent, ale niektórzy podają, że jest to od 0 do 50 procent. W praktyce zadeklarowana przez producenta liczba cykli ładowania będzie o połowę mniejsza. 

Jak zapewnić kompatybilność magazynu energii z urządzeniami?

Magazyn energii musi być kompatybilny z urządzeniami – w przeciwnym razie możemy utracić gwarancję zarówno na niego, jak i na falownik. To, czy dany sprzęt będzie odpowiedni dla naszej instalacji, powinien określić producent. Sami również, na podstawie oceny parametrów technicznych, możemy to sprawdzić. Niemniej jednak wymaga to szerokiej znajomości tematu, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Problem kompatybilności jest mniejszy, gdy decydujemy się na zakup magazynu energii od razu przy montażu instalacji PV. Wtedy też możemy dobrać rozwiązania, które będą się wzajemnie uzupełniać, a jednocześnie zapewnią optymalne funkcjonowanie systemu. Nieco więcej kłopotów może przysporzyć dobór magazynu energii do działającej już instalacji, ale i to nie jest niemożliwe. 

Magazyn energii – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Przy wyborze magazynu energii trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardzo istotny aspekt. Dotyczy on osób, które planują skorzystać z dotacji, na przykład w ramach programu Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Regulamin określa, jakie parametry powinien spełnić magazyn energii, aby został objęty dofinansowaniem. Jeśli z jakiegoś powodu wybierzemy inny sprzęt, nie otrzymamy pieniędzy nawet przy spełnieniu pozostałych warunków. Dlatego też wybór magazynu energii nie może być kwestią przypadku. Na rynku, dostępnych jest wiele urządzeń, które różnią się między sobą budową, cyklami ładowania czy mocą. Skupiamy się wyłącznie na tych, które będą kompatybilne z innymi komponentami, w tym przede wszystkim z falownikiem. Nierozważny zakup może pozbawić nas nie tylko dotacji, ale również gwarancji na urządzenia.